Студентам

Фестиваль студентських журналістських робіт:
«70 років Декларації прав людини та 20 років Національної інституції з прав людини в Україні»

Преамбула:
Для українців одним з основних джерел інформації про права людини є преса. Про це свідчить нещодавнє загальнонаціональне дослідження «Що українці знають і думають про права людини», проведене Центром інформації про права людини та Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва за підтримки Програми розвитку ООН в Україні та у співпраці з Офісом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. Троє з чотирьох опитуваних в Україні відповіли, що про права людини дізнаються з телебачення, а 57% респондентів визнали, що телебачення формує їхнє уявлення про права людини. Інші медіа-канали, такі як інтернет та соціальні медіа, також були названі важливими джерелами інформації, у той час як сім’я, друзі та формальна освіта виявились не такими впливовими.
За підтримки ПРООН в Україні, Інститут журналістики спільно з Центром інформації про права людини та Офісом уповноваженого ВРУ з прав людини минулого року започаткували «Академію з прав людини для журналістів та журналісток». Мета цього проекту: підвищити обізнаність викладачів журналістики щодо прав людини й завдяки цьому посилити чутливість ЗМІ до проблематики меншин та вразливих груп, а також сприяти дотриманню етичних журналістських стандартів у висвітленні питань, пов’язаних із правами людини, рівності та недискримінації. У березні 2018 відбулася заключна сесія для учасників та учасниць Академії. Здобуті знання поширюються серед студентів журналістики задля привернення увагу молоді до проблем висвітлення прав людини у ЗМІ, а також поваги до прав людини при підготовці інформаційних матеріалів.
Тема конкурсу:
«70 років Декларації прав людини та 20 років Національної інституції з прав людини в Україні»
10 грудня 2018 року виповнюється 70 років з моменту прийняття на сесії Генеральної Асамблеї ООН Загальної декларації прав людини – документ, що закріплює у міжнародному праві поняття «права людини». 30 статей Декларації визначають громадянські (особисті), політичні, економічні і культурні права, до виконання яких мають прагнути всі держави і народи. Це, зокрема, право на життя, свободу й особисту безпеку, на недоторканість житла, свободу пересування і поселення, свободу совісті та переконань, свободу мирних зборів та асоціацій тощо. Хоча Загальна декларація прав людини має рекомендаційний характер, її статті стали частинами правових систем більшості держав світу та були покладені в основу інших документів, що розширювали і закріплювали права людини.
Цього року також виповнюється 20 років з набрання чинності Закону України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини». Тоді ж Верховна Рада обрала першого в історії держави Уповноваженого з прав людини. Дана незалежна інституція покликана запобігати порушенням прав і свобод людини, сприяти їх поновленню та запобігати будь-яким формам дискримінації щодо реалізації людиною своїх прав і свобод. Уповноважений з прав людини в Україні має широкі повноваження для здійснення моніторингу за дотриманням прав людини та відновленню порушених прав.

Місія конкурсу – привернути увагу молодих журналістів до проблеми дотримання прав людини в Україні та сприяти популяризації теми прав людини серед журналістів
Мета конкурсу:
Заохотити майбутніх журналістів компетентно висвітлювати тему прав людини, створювати фото-, -аудіо, -відео та текстові роботи з даної тематики тасприяти популяризації теми прав людини у медіапросторі.
Конкурсна участь включає наступні номінації:
Письмові роботи. До конкурсу приймаються раніше не опубліковані журналістські статті у таких жанрах: есе, журналістське розслідування,аналітична стаття, історії успіху, що торкаються проблем дотримання прав людини в Україні, захисту та боротьби за права людини.
Фотороботи. До конкурсу приймаються фотороботи, що відображають стан дотримання прав людини в Україні, боротьбі за фундаментальні права, висвітлюють існуючі проблеми з правами людини в Україні. Фотороботи можуть бути як у кольорі, так і чорно-білі.
Відеороботи. До конкурсу приймаються короткі відеоролики від 30 секунд до 3 хвилин, в яких особливу увагу приділяється темі дотримання прав людини в Україні та боротьбі за фундаментальні права. Роботи можуть бути виконані у жанрі документалістики, креативної документалістики, анімаційні відеоролики.
Радіо/аудіо та продукт соціальної реклами: До конкурсу приймаються радіо/аудіо та продукти соціальної реклами, що розкривають проблему дотримання прав людини в Україні, захисту та боротьби за права людини.
Журі: представники/представниці від Інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Офісу Уповноваженого ВР з прав людини, Центру інформації про права людинита від Програми розвитку ООН в Україні.
Участь у конкурсі та відбір
Конкурс студентських робіт буде оголошено в закладах вищої освіти, на факультетах, кафедрах журналістики (медіадіяльності). Дедлайн подачі робіт –1 липня 2018 року. Роботи збирають викладачі – координатори та централізовано передають до Журі конкурсу.
Журі конкурсу працює за поштовою адресою Інституту журналістики (вул. Мельникова,36/1, м. Київ, 04119, Україна).
15липня буде оголошено список учасників, які пройшли відбірковий тур і поїдуть на фестиваль представляти свої роботи.
Дати фестивалю:27 – 28серпня, 2018 року
Місце проведення фестивалю:визначається додатково у запрошенні.
Загальна кількість учасників, яку організатори планують запросити до фестивального дійства, – до 120.

Програма фестивалю
Упродовж двох днів:
 учасники та учасниці матимуть змогу взяти участь у тренінгах та майстер-класах від правозахисників, викладачів журналістики/журналістів щодо висвітлення безпосередньо проблематики, напряму пов‘язаної з правами людини, а також подачі будь-яких інформаційних матеріалів,не порушуючи права людини;
 відбудеться представлення робіт усіх учасників, а також обговорення їх в межах дискусійних клубів;
 перегляд фільмів, представлених в межах Фестивалю документального кіноDocudays;
 оголошення та нагородження переможцівв кожній номінації.
Крокиучасті:
До 1 липня 2018 року: студенти виконують роботу (за номінаціями), отримують відгук від наукового керівника, заповнюють анкету учасниката передають зазначені матеріали (далі – пакет документів) викладачу-координатору конкурсу відповідного закладу вищої освіти/факультету/кафедри.
До 4 липня 2018 року: викладач-координатор конкурсу
– направляє студентські роботи, анкети учасників та відгуки наукових керівників на електронну адресу Проекту ПРООН ooprojectundp@gmail.com;
– направляє студентські роботи на диску, роздруковані анкети учасників та відгуки наукових керівників до Інституту журналістики(вул. Мельникова,36/1, м. Київ, 04119, Україна).
Роботи, що не відповідають вимогам, далі розглядатися не будуть.
До 15 липня 2018 року: отримані матеріали централізовано передаються до журі конкурсу.
До 20 липня 2018 рокужурірозсилає викладачам списки відібраних робіт та учасниківфестивалю. Викладачі оголошують результати серед своїх студентів.
Переможці конкурсу будуть оголошені на самому фестивалі.
Вимоги до робіт та критерії оцінки:
До участі вконкурсі допускаються лише власноруч виготовлені творчі роботи. Дозволяються роботи, виконані у співавторстві, при цьому на сам фестиваль від певного закладу вищої освітиможе приїхати команда у складі не більше трьох учасників. Якщо робота виконана колективом, усі автори мають дати згоду на участь у конкурсі.
Використовуючи будь-які матеріали, у роботі автор має вказувати посилання на першоджерела. За виявлення плагіату, неперевірених даних учасник буде дискваліфікований.

Вимоги до письмових робіт:
До участі у конкурсі приймаються лише самостійно написані, раніше не опубліковані роботи з тематики прав людини. За обсягом робота має бути не більшою за 1300 слів.
Критерії оцінювання:
 Відповідність вимогам конкурсу
 Розкриття теми/одного із аспектів прав людини в Україні
 Розуміння проблематики
 Інформативність
 Оригінальність задуму та стилю викладення матеріалу
Вимоги до фоторобіт:
Фотороботи мають бути у роздільній здатності не меншою за 300dpi. До конкурсу приймаються лише власноруч зроблені фото. Якщо на фото є неповнолітні особи, разом з фотороботою автор має надати дозвіл батьків на фотографування і подальше використання фото.
Фотороботи завантажуються на Google-диск, доступ до якого вказується у пакеті документів.
Критерії оцінювання:
 Відповідність технічним вимогам
 Відповідає темі конкурсу та розкриття проблеми прав людини в Україні
 Естетичність та емоційне сприйняття роботи
 Оригінальність задуму та виконання
Вимоги до відеоробіт:
До конкурсу допускаються роботи у форматах: MPEG-4, WMV, AVI, MP4, створені у HD та FullHD-якості (роздільна здатність – 1280×720 або 1920×1080). Обов’язковим у відео є слайд із зазначенням авторства/авторського колективу, джерела використаних у відео матеріалів та легальності їхнього використання.
Рекомендована тривалість відео – до 3 хвилин.
Відео завантажується на канал Youtube, доступ на закрите посилання додається у пакеті документів.
Критерії оцінювання:
 Відповідність технічним вимогам
 Відео відповідає меті конкурсу та розкриває проблему прав людини в українському контексті
 Естетичність та емоційне наповнення роботи
 Оригінальність задуму та виконання

Вимоги до радіо/аудіоробіт та продуктів соціальної реклами:
До участі у конкурсі приймаються лише самостійно виготовлені продукти соціальної реклами, радіо/аудіороботи.
Радіо/аудіороботи завантажуються на сервіс SoundCloud, доступ до якого вказується у пакеті документів.
Відео соціальної реклами завантажується на канал Youtube, доступ на закрите посилання додається у пакеті документів.
Критерії оцінювання:
 Відповідність вимогам конкурсу
 Розкриття теми/одного із аспектів прав людини в Україні
 Розуміння проблематики
 Інформативність
 Оригінальність задуму та стилю викладення матеріалу
Нагороди: На фестивалі будуть оголошені переможці по кожній з номінацій. Переможці будуть нагородженні цінними призами. По закінченню фестивалю найкращі роботи будуть публікуватися у соціальних медіа Проекту розвитку ООН.
Вік учасників та умови перебування на території фестивалю:
Вік від 18 і до ∞
Учасники самі несуть відповідальність за себе та свої персональні речі. Жодної відповідальності за учасників організатори не несуть. За два тижні до початку фестивалю усі учасники мають надіслати організаторам підписану письмову згоду.По завершенню фестивалю організатори можуть використовувати матеріали, що брали участь у конкурсі та фото учасників для подальшої популяризації заходу та теми прав людини у соціальних медіа та ЗМІ.
Деталі щодо логістики будуть надані організаторами після оголошення учасників фестивалю.
За додатковою інформацією звертайтеся до організаційного комітету:
Костянтин Шендеровський, доцент Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка:
kshenderovskij5@gmail.com+38 (096) 440 28 24 або (093) 450 86 06.
Ірина Виртосу, Центр інформації про права людини,
iv@humanrights.org.ua +38 (097) 769 000 7